Sice zkrachujeme, ale skvěle

Ministryně financí musela jako každoročně vyrukovat s nepříjemnými zprávami. A letos tak přiznala, že jsme loni jako stát skončili ve schodku 28,5 miliardy. Řekla jako vždycky, že ve schodku, protože to vypadá líp, než kdyby na plná ústa prozradila, že jsme pod vedením její a Babišovy vlády ty peníze prodělali nebo že zkrátka rozházeli víc, než kolik měli, a lidi to budou muset nakonec zaplatit.
finanční graf
A aby to vypadalo ještě líp, dodala, že vláda dokonce dosáhla lepšího výsledku. Protože plánovala, že prodělá čtyřicet miliard, a nakonec prodělala o 11,5 miliardy korun míň. Hurá! Takže se hloupí mohou radovat. Kdo si přece ještě dneska vzpomene, že jde vlastně o nejvyšší deficit, tedy nejhorší výsledek od roku 2015?
Stát si loni vydělal 1,523 bilionu korun. Tedy vlastně nevydělal, protože stát nepracuje. Vydělali to tady lidi a stát jim to rozkazem sebral. Jenom na DPH 291,3 miliardy korun, tedy o 4,4 procenta víc než před rokem. A politici tyhle peníze do poslední koruny utratili. Tedy utratili ještě víc, než měli, 1,551 bilionu korun.
ekonomické grafy
Za sociální dávky vydal stát loni 602,1 miliardy korun, o 45,6 miliardy víc než o rok dřív. Zvýšil hlavně důchody, ty o 37,7 miliardy korun. Důchodci tedy dostali v roce 2019 472 miliard korun. To je akceptovatelná a v médiích hojně publikovaná informace. Stejně jako to, že prý vláda dala na vědu a výzkum 45 miliard. Ale o tom, kolik se vyplatilo různým nemakačenkům, kolik se toho vydalo na hlouposti nebo přímo zrůdnosti, už se ministryně nerozepisuje. To by se přece lidem nelíbilo.
To už je daleko lepší mluvit o úspěších. I když to žádné úspěchy nejsou. A tak se s čísly čaruje, aby to vždycky vyšlo hezky. Je daleko příjemnější říct, že jsme ušetřili z dluhu, než říct, že jsme zemi zadlužili. Stalo se to i v roce 2018, i v roce 2019. A je to tak zase. I v roce 2020 se počítá se schodkem čtyřicet miliard korun. Což zní líp než přiznat, že nám vláda chce udělat takhle velké nové dluhy. A za rok se budou politici zase chlubit, že udělali dluh menší. Aspoň doufejme. Že zkrachujeme, ale plni optimismu.