V dnešní době neustále slýcháme, ze sdělovacích prostředků, novin, čteme v internetových novinkách, kolik pracovních sil chybí a jaké je to zlo. Já bych chtěl představit trochu jiný pohled na věc. Nejprve se podívejme, jaká pracovní místa hlavně chybí. Podle všeho jde hlavně o dělnické profese z některých oblastí nastal hotový úprk pracovních sil. Například na montážní lince nechce už pracovat vůbec nikdo, jak se zdá. Obvykle uváděné důvody jsou stereotypnost a nezáživnost takové práce, ale já mám lepší.
Je to tím že firmy se zaměstnanci na těchto pozicích zacházení v podstatě jako s otroky. Toto je pravý důvod nízké sociální prestiže manuálních profesí, přitom firmy často argumentují tím, že zvyšovat platy zaměstnancům nepomůže, protože dělnické profese mají nízký sociální kredit, současně se snaží tlačit na stát, aby zvyšoval kvóty pro přijímání cizinců, pochopitelně ze zemí všelijak postižených, s naprostým pohrdání lidmi se řídí heslem, čím hůře tím lépe. Když je v dané zemi bída a vysoká nezaměstnanost dobře, když je tam navíc válka, výborně. Vysoké oblibě se u montoven také těší zaměstnanci s exekucemi, nebo kriminální minulostí, prostě všichni, kteří jsou snadno vydíratelní. Je veřejným tajemstvím že zákoník práce se v ČR zcela běžně obchází, navíc pro velké korporace jsou maximální uložitelné pokuty směšně nízké. A v čem spočívá ponížení v dnešních dělnických profesích? Především jde o to, že jakmile podepíšete smlouvu stanete se pro zaměstnavatele pouze mluvícím děladlem, váš názor na cokoliv bude ignorování i kdybyste měl stokrát pravdu, nebo dokonce dobrý nápad.
Za další, jste snadno nahraditelný, přesto, že to dnes už není pravda firmy se tak stále chovají. V dnešní době je snadno nahraditelný manažer. Za další, nulová možnost postupu. V souladu s tím, co jsem napsal výše jste ignorováni, firmy na veškeré nedělnické profese raději nabírají absolventy různých pofiderních ekonomek bez praxe, než by povýšily někoho ze stávajících zaměstnanců. Všechno to, co jsem napsal jsou jasné znaky kastovního systému, v němž se dělník stal členem nejnižší kasty.