Stavební spoření se nově vrací na trh

Staronové produkty stavebních spořitelen začaly tedy nabízet vyšší úrokovou sazby. Většinou zde existují podmínky, jako založení přes poradce spořitelny nebo založení po internetu, ale i tak je to velmi zajímavé, protože úrokové sazby se vyšplhaly až k 1,2 procentům, což je jedna z nejlepších nabídek na trhu. Jedna ze spořitelen dokonce vyšroubovala u jednoho ze svých produktů sazbu až k 1,5 procenta.
dolar na prasátku.png
Podle průzkumů a vyjádření některých spořitelen je ideální spořit měsíčně cca 1.700,- Kč na období šesti let, které při aktuálně nejvyšších úrokových sazbách a podpoře státu dosáhnou na zhodnocení až 3,63 procenta ročně.
Pokud uvažujete o delší době, pak na desetiletém spoření se stejnou částkou klesá procento zhodnocení ročně na 2,58 procenta. I to však je stále velmi zajímavou nabídkou, neboť, jak bylo řečeno, nejvyšší úrok nabízený spořitelnami je 1,5 procenta.
Na trhu je v tuto chvíli dostupné spoření od pěti spořitelen, které nabízí tyto produkty.
měna usa.jpg
 
Na co si dávat pozor, pokud do stavebního spoření půjdete taky?
•        Úroková sazba
¨Nezapomínejte na to, že úroková sazba je opravdu důležitá. Ta je teď na trhu mezi 1 a 1,5 procenta ročně. Když si vezmete, že vy musíte také odvádět patnáct procent srážkovou daň z příjmů, je opravdu výše sazby důležitá, protože za myšlených šest let bude velký rozdíl mezi jedním procentem a jedním a pul procentem kolem 1.700,- Kč.
•        Poplatky
◦         Za uzavření smlouvy
Poplatky za uzavření smlouvy jsou většinou jedno procento z cílové částky. To znamená, že pokud třeba zvolíte cílovou částku ve výši 160.000,- Kč, bude vás poplatek za zřízení stát 1.600,- Kč a výše uvedené získané částky díky dobrému úroku jsou prakticky pryč. Je dobré tedy hledat takový produkt, který nebude mít tento poplatek za zřízení spoření.
           
◦         Za vedení smlouvy
Další z položek, kterou je třeba si ohlídat při výběru vhodného produktu. U většiny spořitelen totiž je tento poplatek cca 300,- Kč.  Tomuto poplatku se nevyhnete. Pokud vyberete ústav, kde budete platit 360,- Kč, zaplatíte celkově za vedení služby 2.160,- Kč, pokud si vyberete instituci, kde budete platit 300,- Kč ročně, bude to celkově pak 1.800,- Kč. To znamená, že rozdíl je pouhých 360,- Kč, ale i ty se počítají.