Seřízení světlometů a dostatečný výkon autožárovek H4 nepodceňujte

Statistika přináší každý rok smutná čísla případů dopravních nehod. Za období dvanácti kalendářních měsíců přijde o život na našich silnicích přibližně 600 lidí a necelé tři tisíce jich je velmi těžce zraněno, nebo si odnáší trvalé následky do konce života v podobě invalidity. Jsou to hrozivá čísla s podnětem k zamyšlení. Mnozí lidé se domnívají, že za většinu těchto případů může alkohol nebo nepřiměřený technický stav, ale to jsou jen jednotlivá procenta z celkového počtu. Největší podíl tvoří nepozornost, únava, chyby řidičů, přeceňování vlastních schopností, stres a také špatné osvětlení a příliš dlouhý reakční čas na vzniklou situaci.
Velké množství incidentů také vznikne vinou cyklistů, z nichž je dokonce celá jedna třetina pod vlivem alkoholu a více než polovina je oblečena https://www.super.cz/539616-zanevrela-na-dekolty-marketa-konvickova-chodi-oblecena-jako-jeptiska.html v tmavém oděvu a bez světla na bicyklu. Řidič má pak v takovém okamžiku jen malou šanci zahlédnout nebezpečí včas a adekvátně zareagovat.

stopa

Pozor na opilé cyklisty

Vůbec nejčastější příčinou všech nehod je nepřiměřená rychlost vůči stavu a povaze silnice. Většina případů ve večerních a nočních hodinách pak souvisí s nedostatečným osvitem jízdního pruhu a také pravé krajnice. V takovém případě pak při střetu s cyklistou nemá oběť takřka žádnou šanci na přežití. Přitom stačí poměrně málo, zaměřit se na světelné zdroje s vyšší hodnotou jasu a delším kuželem světla, které ještě vyhláška povoluje, a zároveň dbát na správné seřízení světlometů.

cesta noční

Neměli bychom skutečně tyto „drobnosti“ podcenit, to si dobře uvědomují zejména ti, co se v důsledku vážné nehody octli v soudní síni s nepříjemnou dohrou a případně s trestním postihem. Tito lidé si pak také nesou po zbytek života jisté trauma a mnoho případů končí v ordinacích psychologů a psychiatrů.
Ať už máte ve svých světlometech autožárovky h4 nebo h7, zaměřte se na prevenci v podobě dobře osvětleného jízdního pruhu, v sázce je nejen život chodců a cyklistů, ale i ten váš.