Rady jak se zbavit plísně a vlhkosti v domácnosti

Plíseň je mikroskopická vláknitá houba, která tvoří nevzhledné povlaky. Jestliže máte v domácnosti velký výskyt plísní, ty můžou člověku i uškodit. Nejvíce se plísně usazují ve vlhkých místnostech jako je například koupelna či kuchyně. V domácnosti by měla být velikost vlhkosti mezi 40 až 60 %. Jestliže si chcete zjistit, jak vysokou vlhkost máte ve svém bytě, pořiďte si vlhkoměr.vlhkost oken
Větrejte
Nejčastěji vás plísně určitě trápí na podzim či v zimě, jelikož tolik nevětráte, jako v létě. Plísním se právě nejlépe daří, když je období dešťů, sněhu a nízkých teplot, kdy právě málo větráme. Jenomže i v zimě je důležité větrat. V létě můžete mít okna otevřená klidně celý den, v zimě větrejte v kratších intervalech. V místnosti, kde je největší vlhkost, byste měli pořádně vyvětrat, alespoň 5 minut denně. Dále můžete využít různé pohlcovače vlhkosti, které vám s vlhkostí pomůžou.
Zamezení další vlhkosti
K tvoření vlhkosti může napomoct sprchování, vaření, sušení prádla atd. Takže jestli jste zjistili, že se vám tvoří vlhkost na oknech či zdech, tyto povrchy pořádně osušte a pokuste se tvoření zamezit. Rosení oken může mít za následek špatné okna, které mají špatně tepelněizolační vlastnosti. Dále může jít o velkou vlhkost v místnosti. Takže když se osprchujete, pořádně osušte stěny a podlahy, při sprchování pořád si zavírejte dveře, aby se vlhkost nešířila. Když vaříte, používejte digestoř a do místnosti si zavřete dveře a větrejte.plíseň zdi
Tepelné šoky
Dobrou metodou je tzv. tepelný šok. Jedná se o to, že se nejdříve místnost uzavře a pak se pořádně vytopí, a když v místnosti bude vysoká teplota, poté to pořádně vyvětrejte. Tuto metodu používejte, tak jednou týdně.
Čistěte a dezinfikujte
Na dezinfekci jsou nejlepší přípravky s obsahem chlornanu sodného. Taky můžete využít přírodní přípravky, dobrá je tinktura z grepových jader či jedlá soda.