Měli bychom s dětmi často cestovat?

Velmi mnoho lidí rádo cestuje do zahraničí a tráví prakticky každou dovolenou v jiné zemi, alespoň tedy v rámci svých finančních možností. Když se jim však narodí děti, vyvstává otázka, zda je možné v tomto životním stylu pokračovat. Není totiž pochyb o tom, že dítě snáší takovéto cesty úplně jinak, než dospělý. A rozdíly jsou samozřejmě i mezi jednotlivými dětmi, hlavně podle věku. Pokud tedy chceme skloubit cestování a rodičovství, musíme být připraveni na to, že určité změny budou nutné.

 

ideál pro rodiče - ale co dítě?

 

V první řadě s novorozeným miminkem si nikam příliš nehrňte. Stejně ještě nedokáže měnící se prostředí vnímat, a mnohem více ocení rutinu a známost domova. Můžete jej však pomalu přivykat na jízdu dopravními prostředky, například jej brát na krátké cesty autem (stejně s ním budete muset jezdit například k lékaři), později pak i hromadnou dopravou.

 

Když už začne trochu více vnímat, jsou na řadě procházky. Choďte se svým potomkem každý den na jiná místa, ukazujte mu nové věci a podporujte jeho zvědavost. Až začne sám chodit, nechte jej seznamovat s ostatními dětmi, pokud to jde.

 

sbírání nových zážitků je pro děti důležité

 

Jakmile děťátko odroste plenkám, je možné vydávat se s ním i na delší cesty. Mějte však na paměti, že děti se velmi rychle znudí, a ani představa toho, co na ně na konci cesty čeká, nevydrží dlouho. Vždy jej však odměňte nějakým úžasným zážitkem. Pamatujte si však, že je dobré navštěvovat místa, která jej budou bavit. Malý capart z prohlídky starého hradu asi příliš mít nebude, zato návštěvu nějakého dětského herního centra či podobné atrakce přivítá s mnohem větším nadšením.

 

Jak dítě poroste, můžete začít cesty dále prodlužovat a vyrážet i za hranice. Vždy však pamatujte, že na dlouhých cestách je nutné dítě nějakým způsobem zabavit. Proto sebou vezměte nějakou hru, jeho oblíbenou knížku, nebo se vraťte ke klasice a společně si zazpívejte. Uvidíte, že i vám to pak uběhne mnohem rychleji.