Prázdninová cesta do Normandie

První zastávkou při putování Normandií bývá, u většiny návštěvníků tohoto dějinami protkaného území, pláž Gold Beach. Místa, kde 6. června 1944 nad ránem došlo k vylodění britských jednotek. Což bylo prvním krokem operace pod kódovým označením Mulberry. Poblíž tohoto dějinného místa je možné navštívit Muzeum Arromanches, ve kterém je možné se seznámit se všemi detaily této titánské akce. Kdy 7. června započala výstavba umělého přístavu, na který se za 100 dnů vylodilo 400000 vojáků, 4 miliony tun materiálu a 500000 vozidel.

Normandie

A přestože byla v té době německými fašisty posílena bezpečnostní zóna postavením opevněného Atlantského valu, naproti pláži Sword Beach, útok z moře byl úspěšný. A na pěti poschodích je možné se dneska podívat i do nepřátelských linií. Radiové centrály, zbrojnice, ošetřovny. A připomenout si tak hrůzu válečných časů. Pokud vám bude štěstí přát a vy si cestu naplánujte v době rovnodennosti, zažijete u oceánu velké přírodní představení. Kdy je příliv největší. Druhý takový zázrak je možné zažít v Normandii, na pláži u Port Bail. Zelený paprsek se v tomto místě objeví za jasného počasí přesně v momentu, kdy slunce mění polokouli.

U Atlantického oceánu

Příjemný oddech nabízí procházky v dunách u Hattainville. Přinutí člověka se na chvíli zastavit a užít přítomný okamžik. Plný slunce, písku a oceánu na obzoru. Dům Clauda Moneta, ve kterém tento slavný impresionista 43 let žil, rovněž stojí za návštěvu. Obklopen rozkvetlou zahradou s leknínovým jezírkem. Které bylo zachyceno na jeho nejslavnějším obraze. Mont Saint Michel patří mezi nejstarší památky, a určitě stojí za návštěvu. Z původního malého kostelíka z roku 709, tyčícího se na skále, za další staletí vyrostlo rozsáhlé opatství, které se návštěvníkům majestátně vynořuje ze zátoky mezi mořem a nebem. Ne nadarmo bývá označován klenotem francouzských památek.