Jak se stravovat v období menstruace?


Během každého procesu menstruace si naše tělo prochází změnami. Proto bychom se k němu měly chovat s láskou, péčí a dát mu jen to nejlepší. Měly bychom věnovat dostatečný čas odpočinku a kvalitnímu spánku. Přijímat dost tekutin a samozřejmě také volit takové menstruační pomůcky, které nám zajistí komfort a pohodlí. Pro někoho jsou to jednorázové vložky, pro jiné menstruační kalíšek a pro jiné zase menstruační kalhotky. A neměly bychom opomíjet ani stravu, která je pro nás rovněž důležitá. Během menstruace bychom měly obzvlášť dávat pozor na to, co jíme.

Jaké potraviny jsou doporučené jíst během menstruace?

Citrusy

Citrusové ovoce, jako citróny, pomeranče, mandarinky, limetky, grapefruity nebo pomelo, obsahují vysoký obsah vitamínů C a D. Tyto vitamíny nám pomáhají bojovat s následky premenstruačního syndromu, takže jsou pro období periody ideální.

citrusy

Omega 3 mastné kyseliny

Potraviny s vysokým obsahem omega 3 mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají mimo jiné na zmírnění menstruačních bolestí. Vysoký obsah omega 3 má v sobě tuňák, losos, avokádo, dýně, růžičková kapusta, chia semínka nebo konopná semínka.

Listová zelenina

Při menstruaci z našeho těla odchází společně s menstruační krví i železo, a proto bychom měli dbát na zvýšený příjem železa ve formě stravy. To se nachází například v listové zelenině, která kromě toho dodá našemu tělu i pořádnou dávku potřebných vitamínů. Vychutnejte si ledový salát, špenát, rukolu, polníček a další listovou zeleninu.

listová zelenina

A čemu byste se měli naopak vyhnout? Při menstruaci snižte obsah bílého cukru ve vaší stravě. Může vám způsobit rychlejší změny nálad nebo nekvalitní spánek, jelikož se jeho účinky ještě posílí v období menstruace. Vyřaďte také zpracované potraviny a těžká, smažená jídla, jelikož perioda je zátěží pro vaše zažívání, a tyto potraviny mu rozhodně neprospějí.