Co dělat, když nastane únik vody

Čistou tekoucí vodu kdykoliv si vzpomeneme, pouhým otočením kohoutku, dnes již považujeme za samozřejmost. Můžeme si dokonce zvolit, zda chceme teplou či studenou. A ať už ji pouštíme v kuchyni či v koupelně, máme jistotu, že jde o vodu v pitné kvalitě, kterou můžeme bez obav konzumovat bez jakékoliv úpravy.

Toto však nebylo vždy samozřejmostí. Nejsou tak dlouho doby, kdy se pro vodu chodilo do studně či na náměstí do kašny, a na koupání se ohřívala na sporáku. Navíc ji před jakýmkoliv použitím bylo nutné převařit, aby byly zničeny jakékoliv choroboplodné zárodky.

instalater1

Ovšem tento luxus, který si užíváme, má samozřejmě svou cenu. Tou je obrovská soustava vodovodních trubek, které vedou pod celým městem či vesnicí jako pavoučí síť a přivádí vodu z čističky do našich domovů. Běžný člověk však nevidí tu síť, kterou má pod nohami.

Je však jasné, že tyto vodovodní trubky nejsou v některých místech zrovna v nejlepším stavu. Není tedy divu, že se zvláště v zimě stane, že prasknou a nastane únik vody Kanalizace-Instalatéři. Může se to stát jak venku, tak i u vás doma. Co v takovém případě ale dělat?

instalater4

Pokud zjistíte prasklou trubku venku, například tak, že vidíte obrovskou louži, i když už týden nespadla ani kapka, pak je na místě nahlásit to okamžitě na příslušný obecní úřad. Tam vše zaznamenají a postarají se o nápravu.

Když se vám něco podobného stane doma, pak tím prvním, co byste měli udělat, je vypnout přívod vody do dané oblasti. Tím zabráníte nejen dalším škodám, ale také například vytopení sousedů, pokud bydlíte v paneláku, a v neposlední řadě i obrovskému účtu za vodu.

Následně byste měli zhodnotit míru poškození, a především to, zda to zvládnete opravit svépomocí, nebo zda je nutné zavolat instalatéra. Zde je velmi důležité nepřecenit své schopnosti a raději danou věc svěřit odborníkům. Pak máte jistotu, že oprava bude kvalitně provedena. A navíc na ni dostanete záruku.